שימור מינים – הקמת ערוגת צמחים מושכי פרפרים בגינה האקולוגית באונ’ תל אביב

טבע הסביבה יזמה בשיתוף איתנו- דובי ולאה בנימיני מבצע  לשימור המינים כשהדגש הוא על מיני הפרפרים, הפעילות התקיימה באוניברסיטת ת”א בגינה האקולוגית במסגרת קייטנת אוניברסיטת ת”א וזאת כדי לחזק את הסביבה הירוקה ברחבי אוניברסיטת ת”א.

פעילות זו נעשתה ביוזמת טבע הסביבה במסגרת קייטנת אונ’ ת”א  אשר כמו שנאמר מבצעת מיזמים לשימור הסביבה בהדרכת ובליווי אנשי מדע, מומחי שטח וארגוני סביבה מהמובילים בארץ בפעילות ירוקה בישראל, בית הספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר באונ’ ת”א – והסטודנטים – ללימודים מתקדמים (תואר שני ודוקטורט) מבית הספר ללימודי הסביבה, פעילי הגינה  האקולוגית – בעידוד של אגודת הסטודנטים  ובשיתוף פעולה פורה עם אוכלוסייה לצרכים מיוחדים  במסגרת החינוך המיוחד.

במסגרת פעילותינו  כגוף המייצג את חובבי הפרפרים אנו פועלים בכל הדרכים להגברת המודעות לשמירה על הטבע והפרפרים, זכינו להיפגש עם מיכאל גרניק  מפתח ומרכז טבע הסביבה אשר שמע על יוזמתנו לגינון מזמן פרפרים ואימץ את הרעיון כחלק מהעשייה המבורכת של ילדי טבע הסביבה. מיכאל סחף עימו את כל הצוות שנירתם בשמחה לרעיון ולעשייה, בכוחות משותפים עימנו הוכנה תוכנית היקפית בה נעשה חיבור בין ידע תאוריטי ועשייה ניתן דגש על הכרת עולם הפרפרים,  תצפיות על פרפרים בוגרים ועל כל שלבי הגלגול, והדבר הכי חשוב הקמת גינה מזמנת פרפרים שכמובן מזמנת גם מאביקים נוספים.

 החוויה המעשית הינה חלק חשוב בהפנמת חשיבות הקשיים שבהם נמצאים הפרפרים והפנמה של ההבדל בין צמח צוף המיועד לפרפר הבוגר ובין צמח פונדקאי המשמש לנקבה כמקום להטלת הביצים ולאוכל שממנו ניזון הזחל מרגע בקיעתו ועד להפיכתו לגולם..

את התהליך התחלנו לפני כחצי שנה במפגשי הדרכה לצוות הגינה האקולוגית ברשות אלון אלירן רכז ומפתח הגינה האקולוגית באוניברסיטת תל אביב  ודוקטורנט בביה”ס ללימודי הסביבה ע”ש פורטר באונ’ ת”א, הכנת רשימות הפרפרים והצמחים הדרושים להם, כמובן תוך הקצאת מקום לצמחית בר טבעית מתאימות. הצוות של הגינה האקולוגית בהנחייתנו איתר מקום מתאים ובמהלך חופשת הקיץ הוקמה ערוגת צמחים המושכת פרפרים בגינה האקולוגית ע”י הסטודנטים ללימודים מתקדמים מבית הספר ללימודי הסביבה: שרון קרלינסקי, שירלי כהן ויפתח ענבר ופעילי הגינה האקולוגית נעם אלקיים, רומן פילקובסקי וילדי טבע הסביבה משתתפי קייטנת אוניברסיטת ת”א.

נציין פה מספר צמחים שנשתו כדי להבין את חשיבותם,

לדוגמא עפרית הכיף שיח שהיה מאוד נפוץ בגינון הציבורי ובעשור האחרון נדחק על ידי צמחים “אטרקטיבים” יותר בעיני הגננים ומנהלי מחלקות הגינון העירוני. עופרית הכיף עושה בשלוש השנים האחרונות “קמבק” וזאת בעקבות ספרו של דובי בנימיני- גינת הפרפרים בישראל. ספר זה המעודד צמחייה מזמנת פרפרים נותן משקל רב לצמחים הפונדקאים הצמחים שעל עליהם גדלים הזחלים והם בעלי חשיבות עליונה להשבת הפרפרים לטבע העירוני. ובכן עפרית הכיף מזמנת אליה פרפר קטן את כחליל האספסת פרפר זריז אשר מתרוצץ בהמוניו בין ניצני הפרחים שעליו הנקבה מטילה את הביצים.

כחליל האספסת מוצץ צוף מצמחי צוף כגון ריחן הבזיליקום (זן תימיני), רוזמרין רפואי מיני נענע ועוד.

(הבזיליקום התימני נבחר ע”י הצוות להיות הצמח שיחולק לכל ילדי הקיטנה, פירוט בהמשך.

  שתלנו למשל כאסיה סוככנית עבור הפרפר הנודד לבנים הכאסיה, פרפר זה מעופף לאורך רצועת החוף ומאתר את שתילי הכאסיה שעל עליו מוטלות הביצים בתפזורת, הזחלים גדלים במהירות ומרגע הטלת הביצה עד להשלמת הגלגול לפרפר בוגר לוקח בין 20 יום.

בנוסף במהלךחופשת הקיץ “טבע הסביבה” יזמה בשיתוף איתנו יום שיא בנושא הפרפרים ל-700 ילדי שכבת המדענית.

ומה היה?

ילדי הקייטנה למדו את נושא הפרפרים בעזרת תערוכת פוסטרים ותצוגת זוחלים ופרפרים, בהדרכת דובי בנימיני, מומחה עולמי לפרפרים ויו”ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל.

לעידוד שימור הפרפרים ותפוצתם בביתם כל אחד מילדי הקייטנה יצא לביתו(לגידול בגינה או במרפסת עציץ בזיליקום תימני- צמח תבלין וצף מושך פרפרים העשוי מקופסאות שימורים בשימוש חוזר. הילדים עיטרו את העציץ והוסיפו קומפוסט שנוצר ברחבי הגינה האקולוגית- ושוב הסטודנטים יתגייסו לעזרה.

פעילות מבורכת זו הינה אחת מיני פעילויות הנעשות היום ברחבי הארץ וכולם לטובת שימור הסביבה וכמובן לעידוד אוכלוסיית הפרפרים.  יישר כח. וכן ירבו!