ספר מומלץ

ספר “גינת הפרפרים בישראל” מאת דובי בנימיני
לראשונה בישראל ספר מקיף על הקמה ואחזקת גינת צמחים המשמשים את הפרפרים כמקורות צוף וכצמחים פונדקאים. הספר מיועד לחובבי הגינון והטבע הרוצים לראות לא רק פרחים פורחים אלא גם “פרחים מעופפים”. הספר כולל מידע מרתק על חיי הפרפרים ותופעות מדהימות של התנהגות, ועוד.
דובי בנימיני החליט לכתוב את הספר כשלנגד עיניו הדרדרות באיכות הסביבה בה אנו חיים ופגיעה בבתי הגידול של הפרפרים. כשנחליט להקים גינת פרפרים נענה על מספר צרכים וניצור עולם טוב יותר לנו ולפרפרים. טיפוח גינה שבתוכה גם צמחיית בר ארצישראלית גורמת לטבע שנדחק לשוליים לחזור למרכז הבמה ולפרפרים מאפשר צמחיה החיונית להתפתחותם. עם המחסור במים הגובר מדי שנה הכנסת צמחית בר תקטין את הצורך בהשקיה. אם החלטתם על גינה כזו תרוויחו את ההנאה בצפייה בפרפרים שהינם סמל לחופש ויופי. בנוסף תקבלו משוב מהפרפרים על איכות סביבתכם מבחינה אקולוגית. אם הפרפר מעופף בגינה סימן שסביבתכם אינה מזוהמת.

ספר “מהוצאת כתרדריך הפרפרים בישראל” מאת דובי בנימיני
זהו מדריך שימושי למטיילים, המאפשר את זיהויים של כל פרפרי היום בישראל, בחרמון, בסיני ובירדן בדרך פשוטה וחזותית. המפתח הראשי לזיהוי הפרפרים הוא הצבע האופייני למשפחת הפרפרים. שבע משפחות פרפרי יום חולקו לשש קבוצות צבע. רוב הפרפרים מופיעים בגודלם הטבעי ובצדם מפת תפוצה ומודלים המתארים את תקופת המעוף, אזורי התפוצה וצורת התנהגות. במהדורה המורחבת נוספו 43 צילומי זחלים, השילוב של מגדיר צילומי, מודלים חזותיים ופורמט קל ונייד הופך את המדריך לשימושי ונוח יותר.

.

 

על המחבר דובי בנימיני

דובי בנימיני, מהנדס בכיר בתעשייה, נולד ב 1941. החל להתעניין בפרפרים בגיל תשע ופיתח את תחביבו לרמה מקצועית. עוקב אחר הביולוגיה של כל פרפרי היום בישראל וחוקר את התנהגותם. ב 1983 ייסד את אגודת חובבי הפרפרים בישראל ועד היום משמש כנשיא האגודה והרוח החיה בה. מוביל את המאבק הציבורי להגנת הפרפרים ואף הצליח עם עמיתיו מהאגודה, רשות שמורות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה לקדם חוק ראשון מסוגו להגנת 14 מיני פרפרים שבסכנת הכחדה (החוק נכנס לתוקפו ב 30/4/2008).
דובי הקים בנק נתונים גדול ובו קרוב ל 55,000 צילומים, למעלה מעשרת אלפים תצפיות במקורות צוף ואלפי תצפיות על פונדקאים. בעולם ידוע בזכות עשרות מאמריו בתחום חקר הפרפרים שהתפרסמו בעיתונות המקצועית בארץ ובחו”ל. נחשב למומחה עולמי של כחלילי האנדים ופטגוניה בדרום אמריקה, שם גילה מינים חדשים למדע. בשנת 1990 ראה אור ספרו הראשון, מדריך הפרפרים בישראל, בהוצאת כתר. מדריך זה ריכז לראשונה מידע על כל פרפרי ישראל והתבסס על נתונים שדובי אסף במשך שנים רבות ועל ניתוח מידע מאוספים במוזיאונים ומאוספים פרטיים בכל העולם. (מהדורה חמישית ומורחבת פורסמה ב 2002) בשנת 2008 ראה אור ספרו החדש “גינת הפרפרים בישראל”. את הספר כתב בכדי להגדיל את מעגל האנשים הנהנים מצפיה בפרפרים, מתוך דאגה לפרפרים אשר הצמחייה בבתי גידולם הולכת ומתמעטת וכדי לפתח גינות פרפרים בעלות צמחיית בר שאינה זקוקה להשקיה. כך תיווצר גינה אקולוגית סביב ביתנו וגם תשמר ותתרבה אוכלוסיית הפרפרים.

ספר “פרבוא אלי זנב-סנונית נחמדפר במתנה” מאת לאה בנימיני 

ספר ילדים מיוחד שמיד עם הוצאתו לאור זכה לביקורות מצוינות על רמת הכתיבה האינטליגנטית המשולבת בנימה הומוריסטית ובמיוחד לרובד הנוסף שהאיורים מוסיפים.

כל ילד מכיר ומדקלם את מילות השיר “בוא אלי פרפר נחמד”, אבל מתי בפעם האחרונה ילדיכם ראה פרפר? תנופת הבניה, התיעוש והתחבורה הרחיקו מחצרות הבתים את הטבע הפשוט, שפעם היה חלק ממראות השגרה בעת יציאה מהבית. אז פרפרים אפשר לראות רק בשמורות טבע ? לא בהכרח

הספר “פרפר במתנה” מספר את סיפורה של סיגל ילדה המוקסמת מאותם פרפרים שבגן הילדים לא מפסיקים לשיר להם שירים. יום ההולדת שלה מתקרב וכל מה שהיא רוצה זה פרפר יפה. ההורים כמו כל ההורים בימינו מתרוצצים מחנות לחנות ומגלים כי פרפרים אי אפשר לקנות. בינתיים סיגל מגלה בחצר ביתה את נקבת זנב הסנונית, הפרפר היפה ביותר בישראל. בעוד הוריה ממשיכים לחפש, עוקבת סיגל ואתה הקוראים אחרי פלא הטבע של גלגול הפרפר. בסוף הסיפור יגלו הילדים כיצד יוכלו גם הם להביא את הפרפרים לביתם.

לצד חווית הקריאה, מציע הספר לילדים וגם להורים ידע חדש, הוא מגרה את החשיבה, את המודעות הסביבתית ומניע לפעולה.

הספר מלווה בציורים ססגוניים מחיי הפרפר על גלגוליו השונים, שאיירה מחברת הספר, לאה בנימיני.

הספר “פרפר במתנה” נולד בבית משפחת בנימיני, שנושמים וחיים את עולם הפרפרים. זהו ספר הביכורים של הכותבת, לאה בנימיני, דור שמיני בארץ, ילידת הגליל. בנימיני הייתה גננת במשך 18 שנים, ציירת ואמנית בוגרת המכון הטכנולוגי בחולון – שהבינה שהטבע חסר בחיינו ובחיי הילדים. כיום בנימיני יועצת ומנחה לרשויות מקומיות וגני ילדים  בתחום המודעות לטבע ולפרפרים. מתמחה בהקמת גינות פרפרים אקולוגיות.

לאה נשואה לדובי בנימיני, “איש הפרפרים הישראלי” העוסק כבר חמישה עשורים בחקר ובשימור פרפרי ארצנו, מחבר “מדריך הפרפרים בישראל”, “גינת הפרפרים בישראל”  ועשרות מאמרים וספרים בספרות המקצועית העולמית. דובי בנימיני הוא יו”ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל.

סיגל היא בתם השלישית של לאה ודובי בנימיני והספר נכתב בהשראתה.

לידה, תאומים, אח גדול, משפחה גדלה.

סיפור משפחתי – סיפור חמוד על התרחבות כפולה של המשפחה קישור לסיפור כולו,

למעוניינים אפשר להזמין את הספר בכריכה רכה במחיר של 30 ש”ח כולל משלוח

זהו ספור נוסף מפרי עטה של לאה בנימיני שנכתב עם התרחבות כפולה של המשפחה עם תאומים זהים.

ספר שמתאים כהכנה לאחים לפני התרחבות המשפחה, ספר עם מבט הומוריסטי על זוג הורים קרייריסטים המנווטים בין הורות ועבודה והריון שטמן בחובו הפתעה כפולה.