מקורות צוף

המזון העיקרי של פרפרים הוא צוף פרחים ולכן נשתול בגינה את הצמחים/מקורות הצוף המיטביים לאוכלוסיית הפרפרים המקומית. גם לעונות השנה יש משמעות “פרפרית” ולכן נשנה את הפרחים העונתיים לדרישות הפרפר. יותר מעשרת אלפים מציצות צוף נרשמו בבנק הנתונים שלנו. אלה מופיעות בספר גינת הפרפרים. בספר ניתן לראות גרפים וטבלאות פאי בה הצבעים מציגים את העדפות מיני הפרפרים. מספר דוגמאות של צמחים ופרפרים ניתן לראות בגלריית התמונות מטה – ליפיה זוחלת צמח רב שנתי שהינו אחד מצמחי הצוף הטובים בישראל. צמח כיסוי זוחל  ואידאלי, חסכן במים ומשמש כתחליף לדשא. הספרית שחורה מוצצת צוף מורבנה ארגנטינאית, נימפית סרפד על לנטנה לילכית – הצמח המועדף למציצת צוף ייתכן שכך בגלל תפוצתן הרבה בגינות ציבוריות ופרטיות,עדעד כחול מהצמחייה הטבעית של ישראל רב-שנתי עונתי  המתאים לגינון לאורך החוף. צמח צוף בינוני. קיימים  זנים  בגוונים שונים.

צמחים פונדקאים

גינון נכון לפרפרים מתחיל בשתילת צמחים פונדקאים לזחלי הפרפרים. בגינה ביתית בה אנו מגדלים מעט ירקות “נזקם” של הזחלים אינו גדול. ניתן להסתכל על כך גם אחרת חלק קטן מהיבול הולך לפרפרים ולנו נשאר מספיק. רשימת הצמחים המומלצת לשתילה באזורי הפרפרים מופיעה בספר “גינת הפרפרים בישראל” להלן מספר דוגמאות – כאסיה סוככנית שיח בעל פרחים יפים וצהובים,  שיח של פיגם מצוי הידוע גם בשם רודא, בעל ריח חזק משמש כפונדקאי הטוב ביותר לזחלי זנב-הסנונית, מומלץ לשתול יותר משיח אחד, כרוב מסולסל משמש כפונדקאי למספר לבנינים, פחות טוב מכרוב הגינה.

צמחי בר

פרפרינו מכירים היטב את צמחיית הבר שאיתה התפתחו במשך מיליוני שנה ולכן עלינו לשלב צמחי בר בגינה. “סינון” צמחי הבר בגינה וטיפוח אלה שטובים לפרפרים מהווה חיזוק חשוב לגינה. במידה וגינתנו גובלת בשטח בור, נתייחס לחלקה סמוכה זו כחלק מגינתנו. נפעל להקטין את הפגיעה בה ככל יכולתינו. מציצת שלוליות בוץ (Puddling): מינים מסויימים של פרפרים נמשכים לאדמה לחה או לבוץ טרי ומוצצים ממנו מלחים ומינרליים. לכן למשיכת פרפרים לגינה יש להשאיר אזורי קרקע לחים, במקומות פתוחים לאור השמש.

מה לא לעשות

 הפרפרים ינוסו על נפשם מגינות פרפרים שבהם: 1. יש שריפה פעילה או אזורים חרוכים 2. מתבצעים ריסוסים או איבוקים של חומרי הדברה 3. גינות עם צל מלא שבהם יש עצים גדולים 4. גינות “מדבריות” נטולות צמחים 5. גינות “סטריליות” שבהם שולטים צמחים לא ישראליים שאינם א. שמירת שטחים פתוחים. ב. שימור הצמחיה הטבעית ג. גיוון סוגי הביוטופים ד. החזרת מיני פרפרים שנעלמו (בעזרת מומחים בלבד) ה. מניעת שריפות ו. מניעת שפיכת אשפה ופסולת ז. מניעת ריסוסים ושימוש בחומרי הדברה ח. מיזעור פעילות האדם (משחקים, פיקניקים, “על האש” וכד’) ט. מניעת פלישת צמחים גרים (צמחים פולשניים זרים מוכרים לפרפרים ולכן אינם מושכים אותם