עיצוב הגינה

גינה ביתית

עיצוב הגינה לפרפרים מושפע מן המיקום שלה ומן השטחים העומדים לרשותנו. שטחים פתוחים שקרני השמש פוקדים אותם הכרחיים להצלחת  הגינה. נבנה את גינת הפרפרים מהאלמנטים הבאים – פירוט לאחר גלרית התמונות

א. רחבה שטוחה, שהיא מרכז הפעילות היומית של הפרפרים, הכרחית להצלחת הגינה כי רוב פרפרי היום חיים באזורים פתוחים. את הרחבה הביתית יש לבנות קרוב לכניסת הבית, כך שנוכל להנות מהפרפרים

ב. שבילים – הפרפרים אוהבים שבילים טבעיים שלאורכם יוכלו להתעופף ולחפש את בני מינם, וכן צמחי צוף ופונדקאים, לכן השביל הטבעי הוא האהוב עליהם

בוגרים משתי משפחות פרפרים – הסטיריות וההספריות נוטים לנחות על השבילים שעבורם זו “נחלה” וטריטוריה לחיפוש בני המין השני.

ג. מסלעות, טרסות, סלעים גדולים – ניתן וחשוב לשלבם בגינת הפרפרים אולם לא במרכזה. סלעים גדולים משמשים בעיקר את בוגרי המשפחות הסטיריות וגם מהווים מקום תצפית למינים טריטוריאליים ומספקים מקומות מסתור לגלמים.

ד. מידרוג הצמחיה – התוצאה המיטבית לגינת הפרפרים תושג ע”י בניית “איצטדיון” שמרכזו רחבה אליה מתנקזים השבילים. מן הרחבה והחוצה הולכים ומתרוממים בהדרגה השיחים הקטנים וכך השתילה מתבצעת לפי הגובה הסופי של הצמחים ובאם יש לנו גדר נוכל לשתול עליה מטפס כדוגמת אשחר רחב עלים, תוך כדי מתן מחשבה שהגינה לא תהיה מוצלת מידי בגלל העץ.

ה. גידול ב”מיכלים” – זהו סגנון גידול צמחים בעציצים ומיכלים מכל הגדלים והצורות. לעיתים הוא נכפה עלינו, בגלל סוגי קרקע או סביבה לא מתאימה. היתרונות: אפשרות ניוד המיכלים, חיסכון במים.

ו. גדרות צמחיה (גדר חיה) – גדרות כאלו אינן מהוות רק תיחום למגרש. בגינת הפרפרים נשתול צמחים המתאימים לפעילותם, כולל צמחי צוף, פונדקאים וצמחים ללינת לילה.

ז. פינת ישיבה – זו הכרחית לאלו בינינו שרוצים להאריך בתצפיות, להנות מן הגינה ולספוג את יופיה תוך הקטנת ההפרעה לפרפרים.

 

גינון כפרי

בגינון הכפרי נשתמש בכל האלמנטים שפירטנו לעיל.

בתוך הכפרים ובהיקפם נמצאת צמחיית בר שאותה מכירים ואוהבים הפרפרים שלנו.

כאן בסביבתם הטבעית עושר המינים גדול יותר ובמאמץ קטן נמשוך אותם גם לסביבת הבית והגינה.

גינון עירוני

גינון לפרפרים לאורך כבישים או שדרות אינו יעיל מכיוון שהמכוניות החולפות מבריחות את הפרפרים. לכן נתמקד רק בפארקים רק מינים בודדים של פרפרים יצליחו לשרוד שם או גינות גדולות יחסית. גם למקומות אלו יהיה קשה למשוך פרפרים, כי אנו נמצאים בלב כרך עירוני בעל השפעות קצה חריפות.

צמחי בר בגינה

חלקת צמחי בר סמוכה אם התמזל מזלכם ובקרבת הבית יש חלקת צמחי בר אנא שמרו עליה ואל תשנו אותה. אפשר ל”נקות” או לבנות בתוכה שביל טבעי שיאפשר סיור דרכה ממש כמו בשמורת טבע. ניתן לגזום עצים ושיחים גדולים מדי. אל תשתמשו בשטח זה לשפיכת פסולת גינה (גזם, דשא), אחסון חפצים ישנים וסתם פסולת בניה – כנהוג במקומותינו.

נטפח חלקה זו בעזרת מספר כללים פשוטים:
א. שמירת שטחים פתוחים.
ב. שימור הצמחיה הטבעית
ג. גיוון סוגי הביוטופים
ד. החזרת מיני פרפרים שנעלמו (בעזרת מומחים בלבד)
ה. מניעת שריפות
ו. מניעת שפיכת אשפה ופסולת
ז. מניעת ריסוסים ושימוש בחומרי הדברה
ח. מיזעור פעילות האדם (משחקים, פיקניקים, “על האש” וכד’)
ט. מניעת פלישת צמחים גרים (צמחים פולשניים זרים