שיח מרהיב ביופיו משמש כצמח צוףברקע שיח רוזמרין

מהו גן הפרפרים

גינת הפרפרים שלנו היא החיקוי הטוב ביותר לסביבה טבעית שנצליח לבנות. אפשר להגיד שזו שאיפתנו. אבל היתרון שלנו הוא שבניגוד לסביבתנו הים-תיכונית, שמתאפיינת באביב קצר יחסית ובקיץ יבש וארוך, נוכל בגינתנו ל”האריך” את האביב ולדאוג לכך שבגינה יפרחו ויגדלו צמחים מושכי פרפרים בכל עונות השנה. בגינות הסמוכות לשטחי בר נרחבים נתקשה להתחרות באביב בהיצע האדיר שיש שם לפרפרים. ככל שמיקומנו הוא יותר בסביבה חצי עירונית, כפרית או במושבים אשר מוקפים בפרדסים ושטחים חקלאיים, כך תהיה גינת הפרפרים שלנו יותר אטרקטיבית. הזמן יפעל לטובתנו מגמר האביב – כשבחוץ הצמחייה מתייבשת במהירות ולפנינו קיץ יבש וארוך בן חצי שנה לפחות. אם נתכנן נכון את הגינה, תשרור בה פעילות רצופה של פרפרים לאורך כל התקופה, עד החורף.

פרפרים קבועים

מינים מועטים של פרפרים יכולים לקיים אוכלוסיית קבע בגינה ביתית גדולה ככל שתהיה. אם הפרפרים מתרבים בגינתך הם בד”כ חלק מאוכלוסיה גדולה שגבולותיה משתנים בהתמדה. כדאי לזכור שאוכלוסיית קבע דורשת מרחב מעוף של לפחות מספר עשרות מטרים, צמחים פונדקאים לזחלים, מקומות להתגלמות, מקורות צוף לבוגרים ומקומות להזדווגות. אלה האחרונים עשויים לדרוש שטחים מיוחדים לזכרים טריטוריאליים.
דוגמאות אחדות למינים קבועים: זנב סנונית, לבנין הכרוב, לבנין הצנון, נימפית היערה, סטירית יבלית, כחליל האספסת, הספרית החלמית ועוד.

.

.

.

.

.

פרפרים מזדמנים

 הקושי לקיים אוכלוסיית קבע מכתיב גינת פרפרים אטרקטיבית ש”תיירט” גם פרפרים חולפים. גינה כזאת תהיה עשירה בצמחי צוף מתאימים לאזור שבו היא ממוקמת. כך נוכל להתבונן ולהנות מפרפרים חולפים שנמשכו לגינה. מספר המינים שינחתו אצלך תלוי לא רק במבחר הפרחים אלא גם בפונדקאים  שתציא להם.

.

.

.

.

.

איך תמשוך פרפרים לגינה ? ראה בפוסט של צמחי צוף וצמחים פונדקאים

טיפוח הגינה

הטיפול בגינה מורכב מן האלמנטים הבאים:

– טיפול יומי

– טיפול עונתי

– כלי עבודה

– הדברת מזיקים

– מיגון הגנן

– זרעים ומשתלות

– קומפוסט

– מניעת שרפותהחומר המלא על נושאים אלו מופיע בספר גינת הפרפרים

מילות קישור: גינה , גינות , גינון, טבע , צמחי נוי, צמחי בר, סביבה, .חיבור לאדמה, פרפרים, זחלים, צמחי צוף, צמחים פונדקאים, טיפוח גינה